Wsparcie dla osób wynajmujących mieszkania - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Wsparcie dla osób wynajmujących mieszkania

Państwo pomoże ponieść wydatki mieszkaniowe w pierwszych latach najmu lokalu. Aby taka pomoc była możliwa, gminy muszą przeprowadzić nabór wniosków o zawarcie umowy, a następnie przekazać je inwestorom, z którymi mają podpisaną umowę. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie przyjęli tarnowscy radni podczas dzisiejszej sesji, określając m.in. zasady kryteriów naboru.

Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm w ubiegłym roku, osoby wynajmujące mieszkanie mogą liczyć przez nawet 15 lat na dopłaty do czynszu. Warunkiem skorzystania z tego typu wsparcia jest podpisanie umowy z inwestorem oferującym mieszkania na wynajem. W naszym mieście byłyby to mieszkania wybudowane przez Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Ofertą mieszkań na wynajem jest również zainteresowana Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. List intencyjny w tej sprawie podpisała spółdzielnia i miasto. – Obecnie prowadzimy rozmowy w sprawie projektowania takiego budynku. Przewidujemy, że jest potrzeba wybudowania bloków z około 500 mieszkaniami łącznie. Tarnowskie TBS również przystąpi do zawarcia umowy. Ta uchwała jest niezbędna, by zawrzeć umowę z takim inwestorem – wyjaśniała podczas sesji Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa.

Osoby, których wnioski zostaną zatwierdzone, będą mogły liczyć na dopłaty do czynszu w wysokości nawet 300-400 zł. Ostateczna kwota zależeć będzie od wielkości rodziny i osiąganych przez nią dochodów. Miasto przyjmie wnioski, które trafią następnie do inwestora, z którym gmina podpisała umowę. Do inwestora będzie należało przeprowadzenie naboru i weryfikacja tzw. zdolności czynszowej wnioskodawców.

Ustawa nałożyła na gminy obowiązek uchwalenia zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym kryteria pierwszeństwa i zasady przeprowadzania oceny punktowej wniosków. Nabór wniosków musi przeprowadzić każda gmina, która zawarła umowę z inwestorem budującym mieszkania w ramach pomocy państwa. Regulacja określa zasady naboru wniosków, kryteria pierwszeństwa, zasady przeprowadzania oceny punktowej wniosków oraz maksymalną wysokość miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego lub obowiązującej kaucji.

Przy naborze wniosków uwzględniane będą m.in.: kryteria dochodowe, wiekowe, niepełnosprawność, tytuł prawny do innej nieruchomości, migracje w celu podjęcia pracy lub nauki, status repatrianta, posiadanie Karty Polaka, wyprowadzka z mieszkaniowego zasobu gminy, rezygnacje z uprawnienia do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z zasobów gminy.

(ww)